اختلال خلقی، به تغییر جدی در خلق و خو گفته می شود که می تواند روند انجام کارها و فعالیت ها را مختل کند. با این که این نوع اختلال، زیر مجموعه های مختلفی دارد اما با سه مشخصه افسردگی، شیدایی و اختلال دو قطبی تعریف می شود.

به مرز میان اختلال افسردگی و شیدایی اختلال دو قطبی میگویند .

این اختلال می تواند در هر فردی با شدت های مختلفی ظاهر شود. به عنوان مثال، کج خلقی نوع خفیف افسردگی و خلق ادواری نوع شدید افسردگی است که نوع خفیف تر اختلال دو قطبی می باشد.

اختلال خلقی در بیشتر موارد می تواند با مصرف دارو و یا مشاوره برطرف و درمان شود. البته باید توجه داشته باشید که مصرف دارو بدون تجویز پزشک میتواند عوارض مخربی داشته باشد .اختلالات خلقی گروه وسیعی از اختلالاتی را شامل می شوند .
در بیمارانی که خلق بالایی دارند، گشاده خویی، پرش افکار، کاهش خواب، افزایش اعتماد به نفس و افکار خود بزرگ بینانه دیده می شود. در بیمارانی که خلق افسرده ای دارند، از دست دادن انرژی و علاقه، احساس گناه، دشوار شدن تمرکز، از دست دادن اشتها و افکار مرگ یا خودکشی وجود دارد. دیگر نشانه ها و علایم اختلالات خلقی عبارت است از تغییراتی در سطح فعالیت، توانایی های شناختی، تکلم و کارکردهای نباتی . این تغییرات تقریباً همیشه موجب مختل شدن کارکردهای بین فردی، اجتماعی و شغلی بیمار می شود.

مرکز درمان اختلالات خلقی دکتر قدمگاهی ، تحقیقات گسترده ای به روی این اختلال داشته است . کلینیک درمان اختلالات خلقی ما در غرب تهران ، با کسب تجارب در پی سالیان متوالی تواسته به یکی از برترین مراکز درمان انواع اختلالات خلقی تبدیل شود . اگر نیاز به مشاوره در زمینه افسردگی و اختلالات دو قطبی دارید میتوانید به مرکز مشاوره ما مراجعه کنید .

اگر در امورات روزانه خود دچار مشکل شده اید باید زیر نظر پزشک متخصص به دنبال درمان اختلالات خلقی خود باشید .

نحوه تشخیص اختلالات خلقی

این احتمال وجود دارد که پزشک شما معاینه بدنی انجام دهد تا علل فیزیولوژیکی علائم مانند مشکل تیروئید، بیماری‌های دیگر یا کمبود ویتامین را رد کند. پزشک در مورد سابقه پزشکی شما، هر دارویی که مصرف می‌کنید و این که آیا شما یا هر یک از اعضای خانواد‌تان اختلالات خلقی داردید، سوالاتی می‌پرسد. یک متخصص بهداشت روان مانند روانشناس یا روانپزشک، مصاحبه یا نظرسنجی انجام می‌دهد و در مورد علائم شما، عادت‌های خواب و غذا خوردن و سایر رفتارها سوال می‌کند. شما عزیزان باید با مراجعه به مشاوره متخصص به دنبال تشخیص اختلالات خلقی خود باشید .

 

اختلالات افسردگی

همه ما در دوران زندگی خود فراز و نشیب هایی داشته ایم و با یک واقعه یا بحران آسیب زا روبرو شده ایم مانند مرگ همسر، از دست دادن شغل، یا بیماری صعب العلاج. با این حال اگر واقعه استرس زا به پایان رسیده و این غم و اندوه هنوز هم در شما ادامه داشته باشد و باعث اختلال در عملکردهای شما شود باید حتما وضعیت خود را ارزیابی کرده و در صورتیکه دچار علائم زیر باشید از یک مشاور کمک بگیرید.

 1. خلق پایین
 2. کم شدن احساس لذت بردن
 3. کم یا زیاد شدن وزن
 4.  کم یا زیاد شدن خواب
 5. کمبود انرژی
 6. پایین آمدن عزت نفس یا احساس گناه
 7. مشکل در عدم تمرکز و تصمیم گیری
 8.  کندی روانی – حرکتی
 9. تفکر دائمی به مرگ و یا خودکشی
 10. خلق افسرده در بیشتر ساعات روز
 11. کم اشتهایی یا پر اشتهایی
 12. کم خوابی یا پر خوابی
 13. انرژی کم یا خستگی
 14. عزت نفس پایین
 15. تمرکز ضعیف
 16. مشکل در تصمیم گیری
 17. احساس ناامیدی
 18. بی حوصلگی
 19. احساس غم و اندوه
 20. کاهش انرژی
 21. عدم تمرکز
 22. احساس بی ارزشی
 23. احساس گناه
 24. ناپایداری عاطفی محسوس
 25. تحریک پذیری با خشم محسوس یا افزایش تعارضهای میان فردی
 26. خلق افسرده محسوس، احساس نا امیدی یا افکار محکوم کردن خود
 27. اضطراب، تنش، احساس برانگیخته یا کفری بودن
 28. کاهش علاقه به فعالیتهای معمول
 29. مشکل در تمرکز
 30.  رخوت و خستگی
 31. پرخوابی یا کم خوابی
 32. حساس از توان افتادن یا نداشتن کنترل
 33. احساس ناراحتی و افسردگی در اکثر روزها به مدت چندین هفته
 34. احساس بیگانگی و کناره‌گیری از خانواده و دوستان
 35. از دست دادن علاقه به فعالیت‌ها (از جمله رابطه جنسی)
 36. تغییر در عادت‌های خوردن و خوابیدن
 37. احساس خستگی در اغلب ساعات روز
 38. احساس ناراحتی یا تحریک‌پذیری
 39. داشتن احساسات اضطراب، نگرانی، حملات ترس یا افکار رقابتی

 

اختلالات دو قطبی

اختلال دو قطبی یک بیماری روانی است که تغییرات شدید خلق همراه است. که می تواند با خلق و خوی بسیار بالا یا افسردگی همراه باشد. دارای دو تیپ I و II است. کلینیک درمان اختلالات خلقی دکتر قدمگاهی با پیشگامی در این حوزه ، بهترین مشاوران و متخصصان در این زمینه را در اختیار دارد .

 1. خود بزرگ بینی
 2. کاهش خواب
 3. افزایش انرژی
 4. افزایش اعتماد به نفس
 5. در موارد شدید نیز با توهم همراه است

 

شما عزیزان میتوانید برای درمان اختلالات خلقی در تهران به ما مراجعه کنید . برای راهنمای و مشاوره رایگان میتوانید برا مرکز درمان اختلالات خلقی دکتر قدمگاهی تماس بگیرید .